Algi w kosmetyce i diecie!

12 Komentarzy

Algi w kosmetykach

Cześć Dziewczyny :)

Algi morskie, czyli potocznie mówiąc glony, już od wieków były cenione za swoje wyjątkowe właściwości,  wartości odżywcze oraz bogactwo minerałów. Do pielęgnacji ciała oraz w celach leczniczych stosowały je już starożytne ludy, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Algi są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a także spożywczym.
Można je znaleźć w składzie wielu kremów, maseczek do twarzy, balsamów, szamponów czy odżywek do włosów. 

Algi morskie zawierają wiele związków biologicznie czynnych, takich jak:
Witaminy z grupy B pobudzające regenerację naskórka;
Beta-karoten oraz witaminy C i E które wykazują działanie przeciwutleniające, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych i poprawiające wygląd skóry;
Minerały takie, jak cynk, miedź, mangan, fosfor, jod, magnez, wapń i żelazo, które regulują czynność skóry;
Białko aosaina opóźniające procesy starzenia się skóry poprzez hamowanie enzymu rozkładającego włókna elastynowe;
Aminokwasy egzogenne oraz karagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny nawilżające skórę;
Węglowodany takie, jak mannit, mannitol, sorbitol) regulujące pracę gruczołów łojowych;
Polifenole, które działają antyoksydacyjnie, opóźniają starzenie skóry;
Nienasycone kwasy tłuszczowe które działają korzystnie na barierę lipidową skóry;
Agar, który często używany jest jako zagęstnik do kosmetyków.

W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Wam dobroczynne działanie alg, a także podać pomysły, jak samodzielnie można wzbogacić nimi swoje kosmetyki, a le nie tylko. Opowiem Wam również o tym, jak ważne jest ich stosowanie w diecie i jak za ich pomocą wzbogacać codziennie swoje posiłki!


ASCOPHYLLUM NODOSUM
to algi brunatne, które pochodzą z najczystszych wód Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Islandii. Proces ich suszenia jest w pełni naturalny. Zawierają pełną gamę składników odżywczych, soli mineralnych i witamin.


SPIRULINA
Spirulina działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co polecana jest szczególnie osobom ze skłonnościami do problemów skórnych, m.in w pielęgnacji cery trądzikowej.  Nawilża i wygładza skórę, zmniejszając szorstkość naskórka. Ujędrnia i polepsza napięcie skóry, a dzięki zawartości minerałów i witamin dodatkowo ją odżywia i regeneruje.


3 ALGI (Ascophyllum Nodosum, Laminaria digitata, Spirulina platensis)
Maseczka 3Algi dostarcza skórze wiele składników regenerujących, odżywczych, nawilża i chroni. Zawarty w algach kwas wykazuje także działanie odmładzające, immunostymulujące, posiada zdolności wiązania toksyn. Kompozycja tych 3 alg jest idealna do robienia maseczek oczyszczających, peelingów, a także okładów redukujących cellulit.


Jak wykorzystać algi w zabiegach pielęgnacyjnych?

Maseczka oczyszczająca skórę
Aby stworzyć taką maseczkę wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sproszkowanych alg z odpowiednią ilością jogurtu naturalnego do uzyskania konsystencji papki. Można dodać odrobinę wody, jeśli konsystencja wciąż będzie zbyt gęsta. 
Jogurt naturalny nie tylko wpływa pozytywnie na skórę, ale również neutralizuje nieprzyjemny zapach alg.

Okłady redukujące cellulit
Czubatą łyżkę stołową alg trzeba rozmieszać z wodą i chwilę odczekać, aby algi spęczniały i powstała konsystencja gęstej papki. Powstałą papkę należy nałożyć na partie ciała objęte cellulitem i owinąć folią spożywczą. Dobrze, jest później owinąć te miejsca ciepłym ręcznikiem lub nawet przyłożyć do nich poduszkę elektryczną lub termofor, aby poddać ciało działaniu ciepła. 
Po 15-20 minutach wystarczy już zmyć papkę ciepłą wodą. 

Peeling usuwający martwy naskórek
Tutaj pole działania jest niezwykle duże! 
Wystarczy zmieszać sproszkowane algi z żelem do mycia ciała lub zamiennie z wybranym olejem, a następnie dodać ścierniwo, najlepiej naturalne (może być kawa, zmielone pestki np. moreli, cukier lub sól himalajską. 
Należy masować ciało okrężnymi ruchami, a następnie spłukać wodą.

Odżywka do włosów
Wystarczy do ulubionej odżywki do włosów dodać sproszkowane algi (ilość według uznania, ale nie za dużo), energicznie wszystko wymieszać i nałożyć na włosy. Dalej już postępować według instrukcji producenta odżywki.

Algi w kosmetykach

Jak już wspominałam na początku tego wpisu algi mają swoje zastosowanie również w przemyśle spożywczym. Warto uwzględnić je w codziennej diecie! Wystarczy spożyć codziennie niewielką ilość sproszkowanych alg przemyconych na przykład w koktajlu, aby przekonać się , jakie mają #SUPERMOCE <3

Najcenniejsze źródło kwasów z rodziny omega 3
Szczególnie cenne w algach  są nienasycone kwasy tłuszczowe DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Są one jednym z podstawowych elementów budulcowych komórek naszego organizmu. Algi pod tym względem są szczególnie polecane weganom.

Bardzo dobre źródło białka roślinnego
Moim zdaniem zdrowa dieta powinna być zróżnicowana i zawierać zarówno białko zwierzęce, jak i białko pochodzenia roślinnego. Zawsze było mi trudno dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka roślinnego, teraz już nie mam z tym problemu. Wiecie, że  100 g suszonej spiruliny dostarcza 57 g białka, podczas gdy ta sama masa piersi kurczaka 21,5 g?

Magazyn żelaza
Algi zawieraj a w sobie bardzo dużo żelaza. Polecane są osobom, które są narażone na duży ubytek tego składnika. Ja zawsze miałam problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu żelaza we krwi. Musiałam suplementować je w postaci tabletek. Kiedy tego nie robiłam, to wyniki badania obecności żelaza we krwi leciały na łeb na szyję. Nie było to związane ze słabą wchłanialnością, ale z comiesięcznymi ubytkami związanymi po prostu z okresem.

Skarbnica jodu
Osoby cierpiące na  niedoczynność tarczycy, mogą uzupełniać je dietą bogatą w glony. Udowodniono, że dieta uboga w jod przyczynia się do permanentnego uczucia zmęczeniem i braku energii, powoduje również  przyrost wagi, bóle w mięśniach i łamliwe paznokcie.
Uwaga! W związku w wysoką zawartością jodu w algach nie powinny ich jadać osoby z chorobami autoimmunizacyjnymi tarczycy (np. Hashimoto).

Źródło błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie
Algi są źródłem błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie szczególnie polecanego dla osób o wrażliwym układzie pokarmowym. Poza tym błonnik zawarty w algach, tworzy osłonę na ścianach jelit ograniczając wchłanianie tłuszczów i nadmiaru spożywanego cukru, co w efekcie znacząco zmniejsza poziom glukozy we krwi i umożliwia pozbycie się złego cholesterolu!

Podkręcacze matabloizmu
Algi są bardzo polecane osobom, które są na diecie odchudzającej.

Oczyszczenie organizmu
Algi posiadają umiejętność wiązania oraz usuwania toksyn z organizmu, a w szczególności tych  zanieczyszczeń, które pochodzą z zewnątrz (papierosy, alkohol, zanieczyszczenie powietrza).



Jak przemycić algi w diecie?
1. Dodawaj je do koktajli! Wystarczy łyżeczka dodana do ulubionego koktajlu.
Mój przepis na pyszny koktajl białkowy z dodatkiem sproszkowanej spiruliny!
Składniki:
* 200 ml jogurtu naturalnego najlepiej z obniżoną zawartością tłuszczu;
* ½ małego dojrzałego awokado;
* dwa banany;
* mleko roślinne (lub inne, jakie lubicie) według uznania (zależy jaką chcecie gęstość);
* jedna łyżka naturalnego masła orzechowego;
* jedna łyżeczka sproszkowanej spiruliny.

Składniki koktajlu zblenduj na gładką masę! Smacznego!

2. Jeśli pieczesz domowy chleb lub bułeczki, wymieszaj niewielką ilość alg z mąką.

3. Lubisz zupy-krem? Dodawaj odrobinę alg do swoich ulubionych zup!

4. Odrobinę sproszkowanych alg możesz dodać dodo ciasta na naleśniki, placki czy pierogi.

W związku z tym, że do jutra jeszcze trwa promocja w Rossmann 2+2 na produkty przyjazne naturze, polecam Wam skorzystać i kupić produkty algowe! Podrzucam Wam link do świetnego produktu.Uwzględnijcie go w swojej liście zakupów! Ja już się zaopatrzyłam <3

Stosujecie algi? Dajcie znać w jaki sposób! 
Nowszy postNowszy post Poprzedni postStarszy post Strona główna

12 komentarzy:

  1. Z maseczek to najbardziej do gustu przypadła spirulina ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Algi lubię w maskach własnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne przepisy, przydadzą mi się bo dotychczas algi stosowałam jedynie w maseczkach do twarzy:) Jestem ciekawa efektu na włosach:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja lubię maski algowe :D Spirulinę mam też w proszku, ale używam do cery, ostatnio próbowałam też na włosy :D Ale zapach nie najładniejszy

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo lubię maseczki ze spiruliną. Piję też napar z suszonego morszczynu. Nie jest zbyt smaczny, ale wolę to niż łykać tabletki z jodem :P

    OdpowiedzUsuń
  6. można nawet zrobić maseczkę z samych alg, w końcu są w proszku, więc dodaje się wody i gotowe :) chlorella jest świetna na trądzik i do tego łagodzi podrażnienia, a skóra po maseczce jest gładka i przyjemna w dotyku :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!